Коронакриза и долар: Това ли е краят на зелената валута?

https://kliuki.ws/klyuki/koronakriza-i-dolar-tova-li-e-krayat-na-zelenata-valuta/174876 Kliuki.ws
Коронакриза и долар: Това ли е краят на зелената валута?

Да очакваме ли край на ерата на долара?

[caption id="attachment_138183" align="aligncenter" width="300"]Ще успее ли коронакризата да срине долара? Ще успее ли коронакризата да срине долара?[/caption] "Прекомерната привилегия", както бившият френски министър на финансите Валери Жискар д'Естаинг от 60-те години на миналия век, нарече долара е на път към своя крах. И към днешна дата това определение най-точно описва позицията на американската валута, пише money.bg. Около 60 години по-късно тя е запазила влиянието си в света и въпреки всеобщото недоволство, никой не прави нищо по въпроса. Но коронакризата може да направи това, което никой не успя - да срине долара. Този сценарий изглежда все по-реалистичен заради повишеното напрежението между спестяванията и текущата сметка. Според двупартийното статистическо бюро на Конгреса федералният бюджетен дефицит вероятно ще нарасне до 17.9% тази година, но през 2021 ще се свие до 9.8%. Разширяването на федералния дефицит вече изпреварва страха от липсата на личните спестявания. Това вече оказва натиск върху долара, които се изразява в рязко понижените спестяванията в Америка. Очаква се националният доход да се свие с около 5-10%. И точно в този момент ще започне краят на долара. Това прогнозират експертите на Bloomberg. Засега зелената валута все още е силна, възползвайки се от типичното търсене на убежище, което е нещо нормално в периодите на криза, пише БЛИЦ.