Извънредно решение предвижда по-ниско намаление на основната пенсия По време на извънредно заседание на Националният съвет за тристранно сътрудничество бе приета важна наредба за размера на пенсиите. Според нея първите, които ще започнат да получават пенсия и от универсален пенсионен фонд, няма да бъдат ощетени, съобщава bTV. Правилата, които действат досега определят основната пенсия, която идва от Националния осигурителен институт, да бъде редуцирана средно с около 20%, тъй като вече ще започнат плащания и от втория пенсионен стълб. Но след приетите промени, намалението ще е по-ниско. [caption id="attachment_149768" align="alignnone" width="300"]
Националният съвет за тристранно сътрудничество[/caption] Според прогнозите първите пенсионери след 31 август 2021 г. могат да очакват средно с около 10% или 50-60 лв. по-висока пенсия от НОИ в сравнение с тази, която биха получили преди приемане на промените, пише БЛИЦ. Освен това Министерството на труда и социалната политика ще подкрепи въвеждането на "праг на достойнството" за минималната работна заплата. То е предвидено в проекта на директива на ЕС за адекватни минимални работни заплати в съюза. Това съобщи социалният министър в оставка Деница Сачева по време на онлайн форум по темата. Този праг означава, че законоустановеното минимално възнаграждение трябва да е 60 процента от медианната брутна заплата и 50 процента от средната брутна работна заплата в съответната страна.
Tania Stanoeva
Остави коментар